Election Day is

October 24, 2018

↩ Return Home

Municipal Election Results

The following unofficial election results for the 2018 Winnipeg election are provided by the City of Winnipeg Clerk’s Department.

Ballot Question Results

Mayoral Candidate Results

Council Candidate Results

School Trustee Candidate Results

Louis Riel School Division

Pembina Trails School Division

River East – Transcona School Division

Seine River School Division Results (Ward 1)

Seven Oaks School Division

St. James – Assiniboia School Division

Winnipeg School Division

 

Ballot Question Results

Ballot Question: Do you support the opening of Portage and Main to pedestrian crossings?

Votes %
No 134,203 64.99%
Yes 72,300 35.01%

Back to top of page.

 

Mayoral Candidate Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Brian Bowman 114,222 53.30% YES
Jenny Motkaluk 76,554 35.72%
Tim Diack 10,548 4.92%
Don Woodstock 4,738 2.21%
Doug Wilson 3,527 1.65%
Umar Hayat 2,229 1.04%
Ed Ackerman 1,697 0.79%
Venkat Machiraju 788 0.37%

Back to top of page.

 

Council Candidate Results

Charleswood – Tuxedo Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Kevin Klein 7,403 41.87% YES
Grant Nordman 5,922 33.50%
Kevin Nichols 2,690 15.22%
Ken St. George 1,664 9.41%

Back to top of page.

Daniel McIntyre Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Cindy Gilroy 6,396 56.97% YES
Josh Brandon 4,592 40.91%
Sarowar Miah 238 2.12%

Back to top of page.

Elmwood Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Jason Schreyer 6,171 54.78% YES
Robb Massey 5,095 45.22%

Back to top of page.

Fort Rouge – East Fort Garry Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Sherri Rollins 5,349 36.92% YES
Jeff Palmer 4,783 33.01%
Stephanie Meilleur 1,783 12.31%
Peter Koroma 871 6.01%
Michael Thompson 793 5.47%
Bryanna Spina 700 4.83%
Harry Wolbert 209 1.44%

Back to top of page.

Mynarski Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Ross Eadie 6,854 65.93% YES
Micheal Wiens 1,792 17.24%
Greg Littlejohn 1,373 13.21%
Dave Capar 377 3.63%

Back to top of page.

North Kildonan Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Jeff Browaty 12,796 77.17% YES
Andrew Podolecki 3,786 22.83%

Back to top of page.

Old Kildonan Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Devi Sharma 6,923 57.10% YES
Kaur Sidhu 2,862 23.61%
Bradley Gross 2,339 19.29%

Back to top of page.

Point Douglas Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Vivian Santos 5,327 57.37% YES
Kate Sjoberg 2,936 31.62%
Dean Koshelanyk 1,022 11.01%

Back to top of page.

River Heights – East Fort Garry Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
John Orlikow 12,717 69.08% YES
Garth Steek 4,684 25.45%
Gary Lenko 1,007 5.47%

Back to top of page.

St. Boniface Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Matt Allard 13,649 82.79% YES
Marcel Boille 2,838 17.21%

Back to top of page.

St. James Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Scott Gillingham 9,130 55.43% YES
Shawn Dobson 5,740 34.85%
Kurt Morton 1,601 9.72%

Back to top of page.

St. Norbert – Seine River Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Markus Chambers 5,391 34.49% YES
Nancy Cooke 4,827 30.88%
Glenn Churchill 3,835 24.53%
Nikolas Joyal 971 6.21%
Chris Davis 608 3.89%

Back to top of page.

St. Vital Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Brian Mayes 14,338 89.37% YES
Baljeet Sharma 1,706 10.63%

Back to top of page.

Transcona Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Shawn Nason 5,247 36.97% YES
Wally Welechenko 2,345 16.52%
Alex Allard 2,183 15.38%
Steven Lipischak 2,004 14.12%
Basil Evan 1,139 8.03%
Raymond Ulasy 531 3.74%
Shane Geschiere 486 3.42%
Sandeep Sharma 258 1.82%

Back to top of page.

Waverley West Results

Candidate Name Votes Elected?
Janice Lukes ACCLAIMED YES

Back to top of page.

 

School Trustee Candidate Results

Louis Riel School Division

Louis Riel School Division – Ward 1 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Louise Johnston 4,244 32.33% YES
Cindy Turner 3,587 27.32% YES
Claude Plante 3,107 23.67%
Tanya Pomanski 2,190 16.68%

Back to top of page.

Louis Riel School Division – Ward 2 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Chris Sigurdson 4,788 39.19% YES
Robert Page 4,082 33.41% YES
Mark Olfert 1,744 14.28%
Rodger Salm 1,603 13.12%

Back to top of page.

Louis Riel School Division – Ward 3 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Sandy Nemeth 8,139 24.59% YES
Josie Landry 7,432 22.46% YES
Neil Vadeboncoeur 6,276 18.96% YES
Ian Richardson 4,981 15.05%
Denisa Gavan-Koop 3,940 11.91%
Ajay Gupta 2,326 7.03%

Back to top of page.

Louis Riel School Division – Ward 4 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Pamela Kolochuk 7,374 36.72% YES
Tom Parker 3,957 19.71% YES
Jay Myshkowsky 3,352 16.69%
Hugh Coburn 3,198 15.93%
Darcy Collignon 2,199 10.95%

Back to top of page.

Pembina Trails School Division

Pembina Trails School Division – Ward 1 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Gerry Melnyk 5,641 24.27% YES
Dianne Zuk 5,238 22.54% YES
Jaime Glenat 4,628 19.91% YES
Jessica Perry 3,747 16.12%
Sam Zurzolo 2,123 9.14%
Corey Burgess 1,863 8.02%

Back to top of page.

Pembina Trails School Division – Ward 2 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
David Johnson 8,128 25.54% YES
Sheila Billinghurst 7,947 24.97% YES
Tim Johnson 7,232 22.73% YES
Andrew Harder 4,311 13.55%
Sukh Singh 4,204 13.21%

Back to top of page.

Pembina Trails School Division – Ward 3 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Julie Fisher 5,038 20.03% YES
Kathleen McMillan 4,766 18.95% YES
Cindy Nachtigall 4,204 16.72% YES
Jasmine Brar 4,014 15.96%
Laureen Goodridge 2,845 11.31%
Alia Harb 1,754 6.97%
Yunusa Salami 1,141 4.54%
Laurie Lazer-McCorrie 693 2.76%
Simon Strauman 692 2.75%

Back to top of page.

River East – Transcona School Division

River East – Transcona School Division – Ward 1 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Colleen Carswell 6,302 44.04% YES
Jerry Sodomlak 4,686 32.75% YES
Adam Burkowski 3,322 23.21%

Back to top of page.

River East – Transcona School Division – Ward 2 Results

Candidate Name Votes Elected?
Rod Giesbrecht ACCLAIMED YES
John Toews ACCLAIMED YES

Back to top of page.

River East – Transcona School Division – Ward 3 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Brianne Goertzen 4,511 36.95% YES
Keith Morrison 3,078 25.21% YES
Roland Headley 2,591 21.22%
Jason Crampton 2,030 16.63%

Back to top of page.

River East – Transcona School Division – Ward 4 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Susan Olynik 6,037 38.87% YES
Peter Kotyk 5,658 36.43% YES
Brenda Bage 2,750 17.71%
Rob Gigiel 1,085 6.99%

Back to top of page.

Seine River School Division (Ward 1) Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Wendy Bloomfield 1,304 34.65% YES
Greg Reid 790 20.99% YES
Gary Nelson 702 18.66% YES
Warren Reavely 506 13.45%
Neil Reavely 461 12.25%

Back to top of page.

Seven Oaks School Division Results

Seven Oaks School Division – Ward 2 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Maria Santos 4,829 15.84% YES
Greg McFarlane 4,454 14.61% YES
Diane Cameron 4,413 14.48% YES
Derek Dabee 4,300 14.11% YES
Paul Ong 3,684 12.09%
Debbie Shane 2,909 9.54%
Kelly Legaspi 2,621 8.60%
Jaspal Bedi 1,635 5.36%
Christian Tardi 1,632 5.35%

Back to top of page.

Seven Oaks School Division – Ward 3 Results

Candidate Name Votes Elected?
Teresa Jaworski ACCLAIMED YES
Edward Ploszay ACCLAIMED YES
Richard Sawka ACCLAIMED YES
Claudia Sarbit ACCLAIMED YES

Back to top of page.

St. James – Assiniboia School Division

St. James – Assiniboia School Division – King Edward – Deer Lodge Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Jennifer Lawson 3,570 25.72% YES
Nicole Bowering 3,452 24.87% YES
Holly Hunter 2,334 16.82% YES
Peter Woods 2,317 16.69%
Vicki Rempel 1,477 10.64%
Adam Taplin 730 5.26%

Back to top of page.

St. James – Assiniboia School Division – Kirkfield – St. Charles Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Cheryl Smukowich 4,772 25.77% YES
Sandy Lethbridge 4,172 22.53% YES
Bruce Chegus 3,269 17.65% YES
Megan Wegert 2,150 11.61%
Charles Ramjug 2,010 10.85%
Zachary Linnick 1,202 6.49%
Lou Mulvenna 942 5.09%

Back to top of page.

St. James – Assiniboia School Division – Silver Heights – Booth Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Craig Johnson 3,275 18.91% YES
Craig Glennie 3,270 18.88% YES
Bryan Metcalfe 3,183 18.38% YES
Tracey Drexler 2,717 15.69%
Craig McGregor 2,645 15.27%
Kris Kendall 2,228 12.87%

Back to top of page.

Winnipeg School Division

Winnipeg School Division – Ward 1 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Jamie Dumont 4,821 71.52% YES
Bruce Kemp 1,920 28.48%

Back to top of page.

Winnipeg School Division – Ward 2 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Chris Broughton 4,062 68.68% YES
Michael Cardillo 1,852 31.32%

Back to top of page.

Winnipeg School Division – Ward 3 Results

Candidate Name Votes Elected?
Mark Wasyliw ACCLAIMED YES

Back to top of page.

Winnipeg School Division – Ward 4 Results

Candidate Name Votes Elected?
Lisa Naylor ACCLAIMED YES

Back to top of page.

Winnipeg School Division – Ward 5 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Cindy Murdoch 3,100 58.29% YES
Kevin Freedman 2,218 41.71%

Back to top of page.

Winnipeg School Division – Ward 6 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Yijie Chen 2,443 56.56% YES
Rey Sangalang 1,876 43.44%

Back to top of page.

Winnipeg School Division – Ward 7 Results

Candidate Name Votes Elected?
Arlene Reid ACCLAIMED YES

Back to top of page.

Winnipeg School Division – Ward 8 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Betty Edel 3,761 73.66% YES
Christine Brouzes 1,345 26.34%

Back to top of page.

Winnipeg School Division – Ward 9 Results

Candidate Name Votes Percentage Elected?
Linda Schatkowsky 2,848 42.36% YES
Gagandeep Chahal 1,197 17.80%
Michael Sugawara 1,070 15.91%
Dennae Koshelanyk 870 12.94%
Robert Buternowsky 739 10.99%

Back to top of page.